gallery

Absolwentka Państwowej Szkoły Baletowej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Warszawie. Urodzona we Wrocławiu i od początku kariery (1998) związana z Operą Wrocławską. Od 2001 roku solistka baletu. Kreowała tytułowe postacie w baletach Kopciuszek i Śnieżka, solowe partie Klary w Dziadku do orzechów oraz Kitri czy Amora w Don Kichocie.

W 2002 roku otrzymała stypendium Samorządu Wrocławia w Dziedzinie Kultury i Sztuki dla Młodych, Utalentowanych Wrocławian. Rok później wyróżniona została przez Ministra Kultury za upowszechnianie sztuki tańca. Zwieńczeniem tego okresu był recital baletowy z cyklu "Młode Talenty Opery Dolnośląskiej" oraz przyznanie Złotej Iglicy w plebiscycie "Słowa Polskiego" i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru dla najlepszego tancerza Dolnego Śląska.

W 2009 roku Marta Kulikowska de Nałęcz została laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii najlepsza tancerka, rok później została odznaczona Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Swoje umiejętności prezentowała w licznych rolach i partiach solowych repertuaru baletowego wystawianego na scenie Opery Wrocławskiej:
Jezioro Łabędzie, Sylfidy, Paquita, Romeo i Julia, Pan Twardowski, Kot w butach, Bal Życia, Figle SzatanaRękopis znaleziony w Saragossie, Tangos, Synapsis, Bolero, Msza, Om czy La Valses. Uczestniczyła w wielu tournée zagranicznych między innymi w Niemczech, Holandii czy Luksemburgu. Brała udział w większości superwidowisk wystawianych przez Operę Wrocławską. Zaproszona do współpracy przez Agencję Artystyczną „Skala” odbyła szereg koncertów na terenie całego kraju. Gościnnie występowała między innymi w Teatrze Eksperymentalnym "Het Klein" (Eindhoven - Holandia) oraz City Ballet (Odense - Dania).

Jako wieloletni wykładowca tańca Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu jest autorką wielu małych form choreograficznych powstałych dla potrzeb uczelni. W charakterze pedagoga i choreografa współpracowała z różnymi wrocławskimi placówkami: Operetka Dolnośląska i Szkoła baletowa, Studio Tańca i Rehabilitacji Ruchem „Pasjon”, Ośrodek Działań Twórczych "Światowid", Uczniowski Klub Sportowy "Kopernik" (sekcja gimnastyki artystycznej) oraz Gminne Centrum Kultury (Siechnice).

Prowadzi również warsztaty taneczne. Od kilku lat z sukcesami próbuje sił w choreografii autorskiej. Pokazy jej kompozycji ruchowych mogliśmy zobaczyć między innymi w ramach VII Dni Muzyki Ryszarda Bukowskiego czy XI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.